Zlato, euro či papierové zlato?


Zlato, euro či papierové zlato?

Či už zlato považujete za jediné skutočné platidlo alebo iba za inertný kus kovu faktom je, že ľudstvo je ním posadnuté už viac než 6000 rokov.

Vďaka svojej nesmiernej trvanlivosti je každý doteraz vyťažený gram zlata dnes používaný. Znamená to, že každý gram zlata, ktorý bol vyťažený koluje v nejakej forme po svete a pretrváva. Napríklad prsteň, ktorý si dnes kúpite na jednom konci planéty môže obsahovať zlato, ktoré zdobilo ako šperk panovníkov pred tisíckami rokov na opačnom konci planéty.

Zlato sa v zemskej kôre vyskytuje v pomere 3 ku 1.000.000.000. Predstavte si kopu ihlí v počte 1.000.000.000 a v tomto množstve sa ukrývajú iba 3 ihly z nich zlaté. Zlato je 19 x ťažšie ako voda a 2 x krát ťažšie ako olovo.

Za celú históriu doposiaľ bolo zlata vyťaženého v objeme cca 188.000 ton, čím by sa naplnili iba dva plavecké 50 metrové bazény. Zlato nenájdeme len vo forme šperkov či tehál má mnoho ďalších využití. Je nepostrádateľné pre výrobu elektroniky, elektrického vedenia, v medicíne, v zubnom lekárstve, ako ochrana proti radiačnému žiareniu či pre farbenie skla. Z jednej tony počítačov je možné dnes získať viacej zlata ako zo 17-tich ton zlatonosnej rudy. Dokonca v ľudskom tele môžeme nájsť 0,2 miligramy zlata, ktoré sa predovšetkým nachádza v našej krvi.

Zďaleka najväčšie zásoby zlata dnes vlastní Vatikán, ďalšími významnými vlastníkmi zlata sú centrálne banky a Medzinárodný menový fond. Ich zlato je skladované v najbezpečnejších trezoroch na svete. Umiestnenie týchto skladov je viac utajované ako umiestnenia atómových zbraní. Spolu tieto inštitúcie vlastnia približne 55.000 ton zlata.

Po tisícky rokov bolo zlato vďaka svojím jedinečným vlastnostiam stabilným uchovávateľom hodnoty. Podľa mnohých kritikov z neho práve tieto vlastnosti robia nudné aktívum, ktoré prináša iba minimálne výnosy. Tento pohľad na vec ale opomína skutočnosť, že práve nudnosť je aj keď to znie možno divne jednou z najpríťažlivejších kvalít zlata. Zlato možno toľko nevynáša ale bude tu večne.

Kritici tvrdia, že zlato ponúka iba nezaujímavé výnosy pretože o ňom premýšľajú ako o investícii. To ale nie je úlohou zlata, pretože s ním nie je spojené žiadne riziko a bez rizika nemôžete výnosy očakávať. Sto eurová bankovka Vám neprinesie žiadne výnosy až po moment pokiaľ ju neuložíte v banke alebo ju neivestujete do akcií, fondov či dlhopisov. Tým sa vzťach banky alebo správcovskej spoločnosti ktorej zveríte svojich 100 eur zmení v záväzok danej banky či spoločnosti voči vám a stávate sa jej veriteľom. Od tohoto okamihu vy znášate riziko, že vám tieto inštitúcie odmietnu z akýchkoľvek dôvodov vašu bankovku vyplatiť.

Zlato postráda jeden druh rizika, ktorý je spoločný pre všetky ostatné typy aktív a tým je riziko trvalého znehodnotenia, teda presnejšie trvalá strata ceny. Cena zlata môže klesať alebo stúpať ale zlato samé o sebe je večné.

V dobách inflácie je zlato výbornou poistkou, dokonca môže byť užitočné aj v dobách deflácie, ale nesmiete sa sústrediť na cenu ale na jeho kupnú silu. Pretože, keď zlato klesne o 10 či 15 % a ceny akcií klesnú o 70%, stále to pre vlastníka zlata nie je zlé, pretože tým výrazne zvyšujete svoju kupnú silu.

Keď sa zamyslíte nad súhrnom okolností vďaka ktorým sa zlatu darí, tak ide vo väčšine vždy o dosť tragické okolnosti. Takže áno súhlasím, že zlato prináša nudné výnosy. V roku 1971 bola cena za uncu zlata 35 dolárov v dnešku roku 2020 je to 1680 dolárov, / čo je bez akéhokoľvek rizika za dobu 49 rokov až 48 násobné zvýšenie ceny čo predstavuje v percentách 4800% / pokiaľ to porovnáte s výnosmi ostatných aktív, ktoré vám neponúkajú žiadnu poistku tak potom túto nudu beriem.

Euro od svojho zavedenia ” za 20 rokov ” voči ZLATU stratilo 85% svojej hodnoty – kúpnej sily.

Táto informácia je žiaľ pre nás všetkých tvrdým faktom a hľadiac do blízkej budúcnosti, keď dnes ECB / Európska centrálna banka / tlačí ako pokus o oživenie ekonomík a záchranu štátov kvôli korona kríze najväčšie objemy nových ničím nekrytých euro bankoviek v histórii nás lepšie časy s hodnotou – kúpnou silou eura logicky nečakajú. Teraz nie je priestor byť vystrašený týmito informáciami aj keď médiá nás non stop zo všetkých strán držia v napätí a obavách z korona vírusu a krízy, ktorú priniesol ale buďme aktívni.

Eurá, ktoré sú našimi peniazmi nezatracujme. Skôr časti svojich úspor, investícií a sporení na dôstojnejší dôchodok meňme na zlato, ktoré za posledných 20 rokov v eurách zvýšilo svoju hodnotu o 555%. Píšu o tom už aj naše médiá, tak je tu asi čas uberať sa vo svoj prospech lepším a hlavne bezpečným smerom, čo myslíte?

Euro je teraz nezvratne našou soľou v živote, ktoré ak si podložíme zlatom môže byť pre naše ciele do budúcna oveľa viac osožné. “NOEM čoskoro prinesie takéto riešenia dostupné pre všetkých.” Pre mnohých ľudí je proste zlato iba cenou na obrazovke televízie či monitore počítača a ako indíciu k určeniu dobrej investície im stačí sledovať pohyby týchto cien.

Ale je skutočne správne posudzovať zlato iba podľa jeho ceny? A keď nie tak podľa čoho?

Ľudia posudzujú zlato podľa jeho ceny tak isto ako posudzujú všetko ostatné, to je dôsledok financializácie.Ľudí zaujíma cena nie hodnota. V dnešnej dobe určuje cenu všetkého trh a každý sa snaží prepočítať cenu svojho majetku na doláre či eurá vo svojich vreckách.Ľudia, ktorí sa sústreďujú iba na množstvo peňazí vo svojich vreckách by sa mali presťahovať napríklad do Japonska, kde by mali okamžite dnes voči svojím eurám o 115 krát viac vo svojich vreckách v japonskom jene. Za 1 euro dnes dostanete 115 japonských jenov, takže milionárom sa stanete omnoho rýchlejšie. Veľa investorov sa kvôli poklesom a nárastom cien zlata rozčuľuje, či ho nenakúpili v zlom okamihu ale to je nezmysel, pretože zlato je už tisíce rokov platidlom práve kvôli svojej STABILITE.

Cena dolára sa pohybuje nahor a dole na základe ceny zlata a nie naopak.

Je pravda, že špekuláciami a s dostatočnou mierou guráže, potrebným odborným vzdelaním a s vysokou mierou rizika môžete zarobiť veľa peňazí. Otázka je koľkým sa toto podarí bez strát? Meny s núteným obehom občas svoju hodnotu zvyšujú, toto sa dialo aj počas weimarskej hyperinflácie. Už vtedy platilo to isté čo aj dnes, že trh sa časom vyčistí a zlato si vždy uchová svoju hodnotu.

Ľudia by sa nemali sústrediť na cenu zlata ale na uchovanie svojho kapitálu, čo je presne to čo zlato robí. Chráni vašu kúpnu silu, dokonca ju postupne i navyšuje. Je lepšie byť opatrný, keď sa nachádzate na potápajúcej sa lodi akými sú dnes možno dolár či euro, čo ukáže o nich čas.Väčšina ľudí sa sústreďuje na cenu zlata, ale existuje však rozdiel medzi cenou zlata a cenou za zlato. Cena za zlato reprezentuje súčet nákladov počnúc ťažobnými, za odlievanie až po získanie zlatej mince či tehly, ide o cenu kovu ako takú. Oproti tomu je cena zlata referenčným bodom – číslom, ktoré určuje cenu všetkých ostatných podôb papierového zlata s ktorými sa po celom svete denne obchoduje.

Čo znamená papierové zlato a prečo je nárast objemov týchto obchodovaných derivátových zmlúv veľmi nebezpečný?

V podstate ide o zmluvný vzťah, ktorý môže mať mnoho podôb. Dá sa povedať, že si zabezpečujete zlato bez toho, že by ste ho fyzicky vlastnili. Existuje viacero foriem papierového zlata, jedným z nich sú zlaté futures s ktorými sa obchoduje na komoditnej burze COMEX. Ďalej sú tu zlaté ETF fondy / najväčší z nich je GLD /, pokiaľ sa ale pre ktorýkoľvek z nich rozhodnete vy si nekupujete zlato ako si mnoho ľudí chybne myslí, ale akcie s ktorými sa obchoduje na New Yourk burze. Keď ich chcete predať nepredávate ich banke, ale tomu kto ich chce kúpiť. Futures kontrakt je v podstate len digitálnym derivátom a nemá reálny podklad. Fyzické drahé kovy musí niekto vyťažiť, recyklovať, zlievareň roztaviť a dať im nejakú podobu. To stojí nemalé náklady, ktoré stále rastú.

Papierové zlato reprezentuje zlato, ktoré obieha iba v listinnej podobe po celom svete.

“Na americkej ambasáde v Londýne nájdete jeden odtajnený dokument v ktorom sa píše, že vytvorenie významného termínovaného trhu papierového zlata a striebra pomôže riadiť cenu zlata, striebra a zamedzí dopytu američanov po fyzickom zlate a striebre čo bude pozitívna vec. Je to tam čierne na bielom ako súčasť americkej histórie. “

Keď vás zaujímajú špekulácie, tak je pre vás vhodné aj papierové zlato, ale musíte si uvedomiť, že to nie je nič reálneho.Pre širší pohľad a stav na tento papierový obchod so zlatom a striebrom a machináciami v ňom pár článkov s faktami ako to v tomto virtuálnom obchode chodí.

Obchodník Deutsche Bank David Liew sa podľa súdnych listín priznal federálnemu súdu v Chicagu, dopustil sa falšovaniu futures zlata, striebra, platiny a paládia. Bloomberg poznamenáva, že spoofing zahŕňa obchodníkov, ktorí zadávajú virtuálne objednávky v obrovských objemoch, ktoré nikdy nezamýšľali splniť, aby sa takto pokúsili fiktívne manipulovať ceny.

Šiestich obchodníkov bánk UBS, HSBC a DEUTSCHE BANK na jeseň roku 2018 dal zatknúť svetový regulátor bánk za manipulácie na trhu futures so zlatom a striebrom. Banky dostali pokuty v objeme 1,5, 15 a 30 miliónov dolárov.

Na komoditnej burze COMEX v New Yourku sa papierového zlata a striebra obchoduje ročne v objeme o 700 až 800 násobok viac ako je reálny ročný objem vyťaženého zlata či striebra na svete! Zamyslime sa nad tým, že ak by požiadalo o fyzické vyskladnenie ” svojho zlata a striebra “ pre nepredvídanú nestabilnú menovú situáciu na finančnom trhu čo i len 10 % klientov tohoto ” papierového zlata a striebra “ čo by nasledovalo s týmto virtuálnym domčekom z kariet…? Donekonečna nebude možné neustále manipulovať ceny drahých kovov. Ukončenie tohoto špinavého procesu raz a navždy sa zásadným spôsobom prejaví hlavne na trhu s papierovými futures zlata a striebra.Článok ešte z roku 2013 na TREND.sk k tejto téme je aj v dnešnej situácii veľmi aktuálny.

“Uprostred každého problému či krízy sa ukrýva obrovská príležitosť.“

ZLATO má úlohu poistky a superbezpečného platidla. To znamená, že ak si človek chce ochrániť svoje peniaze, investície či sporenie na dôchodok proti nepredvídaným menovým problémom vo finančnom systéme. Ktorý sa neustále zväčšuje o obrovské objemy nových ničím nekrytých peňazí a kumulujúcich sa dlhov. Najbezpečnejšie riešenie je fyzické zlato a najideálnejšie by bolo mať kryté zlatom svoje peniaze, investície či úspory na dôchodok.


zdroj: www.noem.sk